DUSZPASTERSTWO

Polaków w Wexford

Pokój i dobro

Podziel się tym

Facebook
Email
WhatsApp

​Męczennicy z Pariacoto – Świadectwo Wiary Ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka​

Relikwie Męczenników z Pariacoto zostaną uroczyście wprowadzone do Franciscan Friary w Wexford.

 Serdecznie Zapraszamy na wyjątkową Mszę Świętą z tej okazji, która odbędzie się
w niedzielę, 11 maja 2025 roku o godzinie 12:00 w Wexford

Niech ta wyjątkowa chwila będzie czasem modlitwy, wdzięczności i jedności w wierze.

W historii Kościoła nie brakuje świadków wiary, którzy oddali życie w imię Chrystusa. Jednymi z nich są polscy franciszkanie: ojciec Zbigniew Strzałkowski i ojciec Michał Tomaszek, znani dziś jako Męczennicy z Pariacoto. Ich życie, posługa i męczeńska śmierć w Peru stanowią przykład heroicznego oddania się służbie Bogu i ludziom.

Ojciec Zbigniew Strzałkowski (ur. 1958) i ojciec Michał Tomaszek (ur. 1960) należeli do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. W 1988 roku odpowiadając na apel misyjny, zostali wysłani do Pariacoto, niewielkiej wioski w peruwiańskich Andach. Ich głównym zadaniem było niesienie pomocy duszpasterskiej oraz humanitarnej. Opiekowali się chorymi, katechizowali dzieci, organizowali pomoc żywnościową i medyczną dla ubogich.

Ich praca misyjna była niezwykle intensywna. Obejmowała wizyty duszpasterskie w odległych, często trudno dostępnych osadach górskich, do których docierali pieszo lub na mułach. Regularnie sprawowali sakramenty, prowadzili rekolekcje, przygotowywali do chrztu, pierwszej komunii i bierzmowania. Zajmowali się również odbudową i remontem lokalnej infrastruktury – naprawiali dachy, pomagali w budowie ujęć wody pitnej oraz wspierali miejscową edukację, przekazując podręczniki i przybory szkolne. Ojciec Zbigniew, z wykształcenia technik mechanik, chętnie angażował się w prace fizyczne, naprawiał sprzęty i wspierał rozwój lokalnych rolników. Ojciec Michał, który wcześniej pracował z młodzieżą w Krakowie, z oddaniem prowadził duszpasterstwo dzieci i młodzieży w regionie, organizując spotkania formacyjne, modlitwy i zajęcia integracyjne.

Ich praca szybko zyskała uznanie i sympatię lokalnej ludności, jednak w oczach komunistycznej partyzantki „Świetlisty Szlak” (Sendero Luminoso) stali się zagrożeniem. Ideologia tej radykalnej grupy zakładała brutalną walkę z religią i jakimikolwiek przejawami organizacji, które mogłyby przeciwdziałać ich rewolucyjnym celom.

Wieczorem 9 sierpnia 1991 roku partyzanci wtargnęli do klasztoru w Pariacoto. Po krótkim „procesie” oskarżyli zakonników o „otumanianie ludzi religią” i wspieranie działań sprzecznych z interesem „rewolucji ludowej”. Ojcowie zostali wyprowadzeni z klasztoru, przewiezieni poza wioskę i rozstrzelani. Ich ciała znaleziono przy drodze.

Proces beatyfikacyjny ojców Zbigniewa i Michała został rozpoczęty w 1995 roku. 5 grudnia 2015 roku w Chimbote, w obecności tysięcy wiernych, zostali ogłoszeni błogosławionymi męczennikami Kościoła katolickiego. W homilii beatyfikacyjnej podkreślono ich odwagę, pokorę i bezwarunkowe oddanie się misji.
Wraz z nimi beatyfikowany został włoski kapłan, ojciec Alessandro Dordi, zamordowany przez tę samą grupę terrorystyczną.

Po beatyfikacji relikwie błogosławionych zostały przekazane do różnych parafii w Polsce i za granicą. Znajdują się m.in. w parafii św. Antoniego z Padwy w Zakliczynie, z której pochodzi ojciec Michał, oraz w parafii w Zawadzie koło Tarnowa, rodzinnej miejscowości ojca Zbigniewa. Relikwie są także obecne w wielu franciszkańskich klasztorach oraz kościołach misyjnych.

Wierni przychodzą do nich z prośbami o wstawiennictwo szczególnie w intencjach pokoju, misji i powołań. W wielu miejscach odprawiane są nabożeństwa ku ich czci, a ich kult zatacza coraz szersze kręgi nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Męczennicy z Pariacoto są również duchowymi patronami modlitw o pokój i nawrócenie – wartości, za które oddali życie. Na całym świecie organizowane są Krucjaty Różańcowe w intencji pokoju, misji i prześladowanych chrześcijan, podczas których uczestnicy modlą się przez wstawiennictwo bł. Zbigniewa i bł. Michała.

Ich życie stanowi wyraźny znak, że modlitwa różańcowa, którą obaj cenili i odmawiali codziennie, jest duchową bronią przeciw złu. Współczesna krucjata różańcowa, inspirowana ich postawą, staje się odpowiedzią na duchowe zagrożenia dzisiejszego świata. Jest wezwaniem do nawrócenia, wiary i jedności z Bogiem.

Świadectwo życia bł. Zbigniewa i bł. Michała ma szczególną wymowę. Ukazuje, że prawdziwa miłość do Boga i ludzi nie zna granic, a gotowość do poświęcenia własnego życia jest najwyższym wyrazem chrześcijańskiej miłości. Ich męczeństwo było owocem wiernej, pokornej służby aż do końca.

Dla młodych są wzorem odwagi i wiary, dla misjonarzy inspiracją, a dla Kościoła przypomnieniem, że Ewangelia niesiona z miłością może przemieniać świat. Modlitwa różańcowa, którą tak kochali, rozbrzmiewa dziś, w ich imię, w domach, świątyniach i sercach ludzi na całym świecie.

“czas się kręci, świat płynie a pamięć wciąż żywa” 

Więcej informacji na temat życia i męczeństwa ojców Zbigniewa i Michała można znaleźć na oficjalnej stronie:

https://meczennicy.franciszkanie.pl/ 

polecany artykuł: https://meczennicy.franciszkanie.pl/zycie-ktore-zwycieza-smierc/

Multimedia: https://www.youtube.com/MichaliZbigniew

Beatyfikacja Męczenników: https://www.youtube.com/watch?v=9Xhxt3ETWMY

Wiadomości na temat na temat morderstwa i mszy pogrzebowej w Pariacoto: https://www.youtube.com/watch?v=8wROulxS-YY

Utrudnienia w Wexford

WAŻNE

W związku z rozpoczynającym się jutro, tj. 04.08 Festiwalem Fleadh Cheoil, mogą wystąpić utrudnienia z parkowaniem w okolicy kościoła oraz z dojazdem do samego kościoła.
Ulica School Street będzie jednokierunkowa od Bride Street Church.
Tu link do mapy przedstawiającej organizację ruchu na czas festiwalu
Utrudnienia potrwają do Niedzieli 11.08 włącznie
Prosimy o uwzględnienie tych okoliczności w swoich planach.
Do zobaczenia